Özge Bıyık – PORTEKİZ

AGH ile tanışmam 2 yıl önceydi. Erasmus öğrenci değişimi esnasında tanıştığım bir kaç genç sayesinde benim de böyle bir şeye hazır olduğumu görmemle başladı.Önceleri tüm o kavramların ne olduğunu, gönderen kuruluş nedir, ev sahibi kuruluş nedir gibi soruları kendimce toparlamaya çalışırken kendimi kurumlarla iletişim içinde hatta sayısını hatırlayamayacağım kadar çok başvuruda bulunmuş halde buldum. Tabii ki tüm bu süreçler farklılık gösterecektir ama benimki biraz meşakkatli olmuştu. Ama buna da değmişti doğrusu…

Şuan Portekiz- Lizbon’da projeme devam etmekteyim. Şehrin büyüsü bir yana ev sahibi kuruluşumun da eski AGH gönüllülerinden oluşması projeme artı noktalar getirdi. Ben özellikle bu proje konusundan biraz bahsetmek ve bir gönüllü/gönüllü adayının önceden araştırması gereken konuları vurgulamak istiyorum. AGH’nize başladığınızda çoğu zaman faaliyet anlaşmasında yazan aktivitelerle karşılaşmayabilirsiniz hatta diğer gönüllü arkadaşlarımdan da duyduğum üzere herhangi bir proje olmadan zaman geçirdiklerini ve bundan sıkılabildiklerini biliyorm. Ama bu demek değil ki her şey kötü gidecek. Bu yüzden açık fikirli, yaratıcı ve yenilikçi olabilmeniz çok önemli. Öncelikle kendiniz için…

Ben de ilk ay boyunca kurumum bazı aktiviteler yaptıkça onlara destek oluyordum. Fakat son zamanlarda önümüzde herhangi bir planın olmadığını gördüm ve projeyle ilgli geliştirme, fikir önerisinde bulunma hakkım olduğunu bildiğim için onlarla konuştum ve boş kalan günlerimizde gerekirse bir okulda gönüllü olarak Türkçe öğretebilceğimi hem de ilgilenen gençlere AGH hakkında tanıtıcı aktiviteler düzenlemek istediğimi söyledim. Tabii ki bundan memnun kalıp bana destek çıktılar. Benim de kendimce tavsiyem her zaman konuşabilmeli ve paylaşabilmelisiniz. Zaten gitmeden önce alacağınız eğitimlerde hak ve sorumluluklarınızı öğreneceksiniz. Bu haklarınızla orantılı güzel bir AGH geçirmek tamamen sizin elinizde.

Bunun yanında gitmeden önce gideceğiniz kurumla iletişim içinde olmanız çok önemli. Kalacağınız yer gibi önemli konuları atlamamalısınız. Benim şansıma kaldığım evde (biz 2 gönüllüyüz ve diğer 3 kişi de Lizbon’da yaşıyorlar) 3 tane kedi var. Ve gelmeden bundan haberim yoktu çünkü onlar da nerede kalacağımı son 1 haftada çözmüşler J Evet Portekiz’de AGH yapacakların dikkatine!! Burada hiç bir şeye şaşırmamalısınız. Çok rahat ve hayatı akışına bırakan bir ülke olduğu için bu gayet doğal. Her an trafikte yolun ortasına parketmiş ve öylece bırakıp gitmiş sürücülere de şaşırmayınız. Evet konaklamadan bahsediyordum. Dediğim gibi benim yerime alerjisi olan birisi de gelebilirdi ya da herhangi başka bir rahatsızlığı… Bu yüzden sağlık, yaşam koşullarınızı etkileyeceğini düşündüğünüz her şeyi onlar sormasa da paylaşın. Çünkü her zaman her şey akıllarına gelmeyebilir.

AGH’yle ilgileniyorsanız zaten gelişim ve değişime açık birisiniz demektir. Tabii ki arkada kalan arkadaş, aile ve sevdiklerimizi özleyerek geçireceğimiz bir zaman dilimi olacaktır. Ama bu süreci en güzel şekilde geçirmek için yaşadığınız yerin Türkiye olmadığını, yeni, renkli, hayatınıza belki de bir noktada ilham verecek deneyimleri yaşayacağınız yerdeki tüm olanakları kullanmanız ve dil yönünden, kültürel etkileşim, belki de edineceğiniz teknik bilgilerle sürekli kendinizi besleyeceğiniz bir süreç olmalı. O yüzden AGH’nin yalnızca bir tatil, dil eğitimi ya da iş olmadığının farkında iseniz yeni bir maceraya hoşgeldiniz..

Şu an projem daha da iyiye gitmekte ve ben bir yandan dil öğrenimime devam ediyorum. Kurumuma destek olurken (bazen bu hissi kaybedebilirsiniz, çok normal ) diğer yandan da gezip keşfetmeye çalışıyorum.Yani AGH herşeyi içinde barındırıyor bu yüzden de gerçek bir deneyim.
Daha da fazla söze gerek kalmadan, öncelikle kendinize güveniniz olduktan sonra, yeni kültürleri ve farklılıklarını da benimseyebildikten sonra çok keyifli deneyimlere ve anılara sahip olacaksınız.