Nida Karaca – POLONYA

Merhaba ben Nida Karaca,
Şu anda Polonya’nın Czestochowa adlı şehrinde Avrupa Gönüllü Hizmeti projesinde görev almaktayım. Proje, bir ilkokulda çocukların kültür sanat faaliyetlerine katkıda bulunmak ve onlara yardımcı olmak üzerine yapılandırılmış. Her hafta çocukları tiyatro, konser, sinema gibi sosyal faaliyetlere götürüyoruz.Günde 6 saat çalımak zorundayım ama bazen bu program daha da kısa olabiliyor. Haftasonları tatil günlerim. Ek olarak her ay için 2 gün iznim var.Çocuklarla çalışmak kendimi iyi hissettiriyor. Onlarla iletişime girmenin yollarını her gün biraz  daha fazla öğreniyorum. Eğer çocukları seviyorsanız seçeceğiniz projenin çocuklarla ilgili olmasını tavsiye edebilirim.

Burada toplam 7 gönüllü aynı yurtta yaşıyoruz. Hepimizin kendine ait odası var. Mutfak ve banyoyu ortak kullanıyoruz. Cep harçlığı ve yemek parası alıyoruz. Polonya’da aldığımız parayla geçinmek mümkün. Ayrıca diğer ülkelere göre Polonya vizesine sahip olmak daha kolay. Gönüllülük yapmak için Polonya her yönden uygun bir ülke. Haftada 2 saat Polonya’nın resmi dili olan Lehçe’yi öğreniyoruz. Benim için dili öğrenmek daha kolay. Çünkü okulda çocuklar ve öğretmenler sürekli sadece Lehçe konuşuyor. Eğer gideceğiniz ülkenin dilini daha çabuk öğrenmek istiyorsanız bu konuda projenizde seçici olabilirsiniz.

Projemin süresi 9 ay. Yaklaşık 3 aydır buradayım. Bu süre içerisinde birçok insanla tanıştım, diğer şehirlere seyahat ettim, çok iyi olmayan İngilizcemi kısa sürede geliştirdim, tek başına yaşamanın güzel ve zor yönlerini gördüm. Bence Avrupa Gönüllü Hizmeti, 18-30 yaş arası her gencin yaşaması gereken bir deneyim. Bu projelere katılarak değişik kültürler tanıyıp, kendi kültürünüzü yabancılara tanıtabilirsiniz. Burada ve diğer Avrupa ülkelerinde ülkemiz hakkında hiçbir fikri olmayan o kadar çok insan var ki! AGH biz gençler için ülkemizi  tanıtmanın en güzel yollarından biri.

Vize, cep harçlığı, kalacak yer, yemek, sağlık sigortası gibi olanakların sağlanması gerçekten bizler için güzel bir fırsat. Bu nedenle siz de seçeceğiniz, ilgi alanınıza uyan bir projeyle hayatınıza renkli bir anı ve deneyim katabilirsiniz. Şimdiden bu konuyla ilgilenen arkadaşları destekliyorum. Deneyimlerim ve proje boyunca yaşadıklarım konusunda ilgili arkadaşların sorularını cevaplayabilirim. Haydi siz de hemen bir proje için özgeçmiş ve motivasyon mektubunuzu hazırlamaya başlayın! Bu fırsatı ertelemeyin.

Polonya’dan sevgilerle;

NİDA KARACA
E-mail: nidakaraca@gmail.com