Gülçin Palaoğullarından- İtalya

La Dolce Vita

100_3172Bundan 4 ay önce İtalya’ya başvurumun kabul edildiğini duyduğumda ilk verdiğim tepki ‘Brace yourself Italy, I’m coming’ oldu.  Bir dizi resmi işlemlerden ve heyecanlı yolculuktan sonra ‘Here i am in Altamura ‘ ki şehrin girişinde ise şöyle yazar; ‘Benvenuti nella citta del pane’ Ekmek şehrine hoşgeldiniz.

İtalya’nın güneyinde ekmekleriyle meşhur olan küçük ve samimi bir şehirdir Altamura, ayrıca Mcdonalds’ı da şehirlerinden kovmakla övünürler 🙂

‘Ciao’ ve ‘si’ dışında İtalyanca bilmeden gittiğim bu yerde İngilizce anlaşmaya çalışırken, Türk olduğumu söylediğimde ‘fantastico’ diyen İtalyanlar çok yardımsever ve güleryüzlüler. Öyle ki bu küçücük şehirde kaybolmayı başaran beni arabalarıyla evime kadar bıraktılar.

1060520_10151738616014311_1281271322_nİtalyan bir ailenin yanında İspanyol ev arkadaşımla kalarak iki kültürü de tanıma fırsatı buldum. Hem de gittiğimin ilk haftası başlayan İtalyanca derslerime de büyük katkısı oldu. Siesta konusunda cömert olan İtalyanlar dil konusunda da cömertler. Basit bir kelimenin dahi birçok farklı halini öğrenmek gerekiyor.

Gittiğim kurum Associazione Link hiçbir zaman yüzlerini asık görmediğim insanlarla çalışması çok keyifli bir yerdi. Telaffuzu farklı geldiği için adımı söyleyemeyen ve bana ‘çinçin’ diyen İtalyanlara soyadımdan hiç bahsetmiyordum.

Ayrıca farklı ülkelerden gelen diğer gönüllülerle yapılan sohbetler, paylaşılan sofralar, gezilen diğer şehirlerle birlikte unutulmayacak olan güzel anılar da oluşuyordu.

foto¦şraf 2Benim gönüllülük hizmetim yaz kampında 3 ve 12 yaşları arasındaki çocuklarla çalışmak oldu. Çocuklarla vakit geçirmek eğlenceliydi. Onlar da farklı ülkeden gelen ve dillerini zar zor konuşan birini hem ilginç bulmuş hem de sevmişlerdi. Öyle ki son günümde gelip sarılmaları ve hep bir ağızdan ‘ciao çinçin’ diye bağırmaları görülmeye değerdi. Neredeyse ‘elimde büyüdü keratalar’ kıvamındaydım.

Kısacası rönesansın doğduğu topraklarda farklı kültürlerle tanışarak geçirdiğim 2 ay, hayatımda güzel bir yer edindi.

Olurda yolunuz o taraflara düşerse benden selam söyleyin.

Arrivederci