Evrim Göksel – POLONYA

Merhaba, Ben Evrim Göksel. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ni Polonya’nın Gdynia şehrinde gerçekleştiriyorum. Polonya’nın kuzeyinde bulunan turistik bir şehir, ayrıca Gdynia-Sopot-Gdansk olarak Polonyalılar tarafından Trojmiasto(3city) diye adlandırıyor. Bu üç şehir yaz sezonunda Polonya’nın en gözde tatil ve eğlence merkezleri. Şu an burada 4 ayı geride bırakmış bulunuyorum. Projemin süresi 9 ay. Sizlerle 7 aylık geride bıraktığım süreci paylaşacağım.

Şimdi en başa dönelim,

AGH projem, ‘’Mrowisko’’ adı altında bu bölgede yaşayan gençlere yardım eden bir kuruluş. Kısacası, 7-16 yaş arası çocuk ve gençlerle çalışıyoruz. Bu gençlerin aileleri ekonomik sıkıntılar içerisinde, bazıları alkolizm sorunuyla mücadele ediyor. Projemde Portekiz’den bir arkadaşla beraber çalışıyoruz. Gönüllü olarak iki kişiyiz. Yaptığımız işlere gelince, çocukların İngilizce ödevlerinde yardımcı olmak, Spor Aktiviteleri (Futbol,Masa Tenisi, Basketbol) ve aktiviteler düzenlemek.  Çoğu zaman çok güzel ve eğlenceli zaman geçiriyoruz. Çalıştığım yerde ki Polonyalı çalışanlarla aramız gayet iyi. Kafamızda çocuklarla ilgili bir proje ve ya bir aktivite varsa her zaman destek veriyolar, sürekli fikirlerimizi dinliyorlar. Bağlı olduğumuz organizasyonda toplam 8 gönüllüyüz, fakat hepimiz farklı bölgelerde çalışıyoruz. Organizasyon bize kiralamış olduğu evlerde kalıyoruz.  Açıkcası Polonya’daki organizasyonum açısından çok şanslıyım, çünkü her konuda yardımcı olup ilgileniyolar. Haftada iki gün diğer gönüllülerle birlikte Lehçe kursu alıyorum. Organizasyon bizi dil kursu ve yerel ulaşım konusunda maddi olarak destekliyor.

Şimdi biraz Polonya hakkında konuşalım,

Beklediğimden daha güzel bir ülke buldum, Adaptasyon sürecim yaklaşık geldikten sonra 1 hafta sürdü. Açıkcası herhangi bir kültür şoku yaşamadım, Ama buradayken adaptasyon sorunu yaşayan bir çok gönüllü tanıdım, evini, annesini, babasını, köpeğini özleyen bir çok gönüllü gördüm. Benim özlediğim şeylerden biri Türk mutfağı oldu. Bana göre Polonya ile damak zevkimiz biraz farklı. Polonyalılar, yardımsever insanlar. Türklere karşı herhangi bir olumsuz görüşleri yok, çok sıcakkanlılar. Bazıları Türkiye’nin turistik kesimlerinde daha önceden bulunduğu için, Türkiye hakkında belirli bir bilgiye sahip. Fakat Türkiye hakkında çok şey bilmeyen kişiler de mevcut. Tanıştığım insanlardan bazılarına “Türküm” dediğim zaman, çok ilginç sorular geldiğide olmadı değil.

Polonya’da yaşlı insanların oranı çok fazla, bu yüzden otobüslerde çok nadir oturabilirsiniz.  Genelde İngilizce konuşanların oranı çok fazla değil, Genç ve üniversiteli kesim, İngilizce konuşuyor, ama burda Lehçe öğrenmek için bir çok sebep olduğu bir gerçek, kurslar ve diğer faktörlerin etkisiyle 7 ayı geride bıraktıktan sonra, şu an Lehçe konusunda kendimi ilerlettim diyebilirim.

Avrupa Gönüllü Hizmeti, herkesin yaşaması gereken bir tecrübe. EVS hayatı bambaşka, geride bıraktığım 7 ay nasıl geçti hiçbirşey anlamadım, eğer iyi bir organizasyona, güzel bir şehire denk gelirseniz, EVS süreci boyunca çok güzel zaman geçirebilirsiniz. Projenin bana kattığı pek çok olumlu katkı oldu. Öncelikle buraya gelmeden önce yemek pişirme hakkında hiçbir fikri olmayan bir insandım, ama geldikten bir ay sonra, ‘’yeter artık, böyle yürümüyor’’ diyerek İnternet’in başına geçip, youtube’taki teyzelerin yaptığı yemek tariflerini izler oldum, ama şu an bu konuda gelişme sağladım diyebilirim. AGH size bütçenizi nasıl ayarlayabilceğiniz konusunda fırsat sağlar, çünkü bilindiği gibi burda her ay başı, yemek ve cep harçlığı adı altında para alıyoruz. Fakat bu parayı ay sonu gelmeden Polonya’nın renkli gece hayatında bitirirseniz, ay sonlarına doğru survivor gibi yaşamayı öğrenirsiniz ya da eve telefon açıp nakit lazım diyebilirsiniz.  Ama ne olursa olsun, Polonya’da yaşam diğer AB ülkelerine göre ucuz.

Sonuç olarak, Avrupa Gönüllü Hizmeti projesine katıldığım için çok mutluyum, keşke bir daha başvurma şansım olsa da bir başka ülkede tekrar gönüllü olabilsem, AGH projesi hakkında düşünen arkadaşlar için elimden geldiğince her konuda yardımcı olmaya çalışırım, Umarım herkes bu güzel tecrübeyi yaşar.  Eğer projeniz kabul olduğu halde kafanızda soru işaretleri belirlemeye başlıcak, ama sadece rahat olun, ve göreceksiniz ki herşey yoluna gircek, ve her geçe gün bu deneyimden daha çok zevk alıcaksınız. Bu fırsat her zaman denk gelmez.

Pozdrowienia z Polski…