Elif Nisan ÖZKÖK & Çınar GÜRSEL – İtalya

AGHBir anlık düşünme evresi ve hızlı bir seçim-kabul-karar sürecinin ardından başladı bizim Associzione Culturale Link’teki AGH serüvenimiz. İki kişi 3 gün arayla bize iki ay boyunca ev sahipliği yapacak sevimli kasabamız Altamura’ya doğru yola çıktık. Daha önceden ikimizin de hayli fazla yurtdışı deneyimimiz olmasından dolayı gelen rahatlığımız, ofisteki ilk günümüzün ilk 15 dakikasında terk etti bizi. Bir anda kendimizi bir sürü güler yüzlü, enerjik İtalyan ve birçok farklı kültürden gönüllü ile yepyeni bir deneyimin içinde bulduk.

En büyük şanslarımızdan bir tanesi biz Altamura’ya AGH İtalya (3)varır varmaz başlayan gençlik değişimi projesi oldu. Hollanda’dan gelenler ve İtalyan katılımcılar ve biz gönüllüler tatlı bir telaşın içinde çok eğlenceli bir proje geçirdik. Bir gençlik değişimi projesinin uygulama aşamasında birebir yer almak ve yardımcı olmak hem çok keyifli hem de bizim açımızdan çok faydalı olduğunu ve kendi projemizi yazmak için içimizdeki ilk kıvılcımı ateşlediğini söylesek yanlış olmaz.

AGH İtalya (2)Biz Link ile geçirdiğimiz iki ayın ilk yarısında Matera adında 2019 Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş, tini mini ama devasa güzellikte manzaralara sahip bir şehirde, iki Türk, bir İtalyanla paylaştığımız sevimli evimizde yaşadık. Sonrası ise bir Karadeniz fıkrası gibi: “İki Fransız, Bir Rus, İki Türk…”. Sanırsak, gönüllük sürecimizin en keyifli anlarını 5 kişi kaldığımız gönüllü evinde geçirdik. Farklı kültürden insanlarla tanışmanın size ne kadar zenginlik kattığını birçok kişiden duymuşsunuzdur, bizim durumumuzda ise size onlarla yaşamaktan, aynı evi, aynı sofrayı, her gün her gece benzer endişe ve hayalleri paylaşmak söz konusuydu. İki ayın sonunda hayat boyu unutamayacağımız, hiç beklemediğimiz şekilde bizi fethederek, hafızalarımızda iz bırakan bambaşka bir deneyim, benzerine kolay kolay rastlanmayacak sımsıcak arkadaşlıklar ve saymakla bitiremeyeceğimiz kadar anı sahibi olduk.

AGH İtalya (4)Anılardan bu kadar bahsettikten sonra, yazımızın  bir paragrafını ayırmadan geçemeyeceğimiz iki ayımıza damgasını vurmuş, bize defalarca “Basta” (İtalyanca “Yeter!!!”) dedirtmiş olan, 1.7326282993728 farklı şekilde yapılabilen o güzide besin kaynağına geldi… PASTA! Gluten ile arası pek iyi olmayan bir insansanız vay halinize. İtiraf ediyoruz halen, İtalya’dan döndükten sonra makarnaya bir daha aynı özlem ve tahammülle yaklaşamadık hiç. Ancak, eğer ki makarna, pizza, ekmek, poğaça sever bir arkadaş iseniz işte o zaman Altamura sizin için adeta bir cennet. Mc Donalds ve Burger King’in (ve ayrıca dönercilerin) barınamayıp kepenk indirdiği, Avrupa sınırları içerisindeki yegâne yer olmakla çok övünürler. E, Altamura ekmeğiyle meşhur. Sabah buram buram kokusuyla aklınızı başınızdan alan sıcacık panininin arasına bir de mozzarella ile taze yeşillikler girince kimse BigMac’e pas vermiyor tabi ki.