Ebru Fidan – İTALYA

EVS benim için bir aylık bir süreçti. Hem güvenli hem de daha uygun imkanlarla sahip olabilmem açısından bana cazip gelmişti. Başvurumu ağırlıklı olarak italyadaki host organizasyonlara yapmıştım.İtalyayı tercih etme sebebimse tamamen İtalyayı görmek istemem ve İtalyanca’nın bana çok sempatik bir dil gelmesindendi.

Tüm aşamalar boyunca benim gönderici kurumum, evsahibi kurum ve ben mail üzerinden sorunsuzca tüm gereken yazışmaları, gerekli belgeleri hallettik. Sadece vize alma konusunda bir sıkıntı yaşadım ve bu da benim 2 aylık Evs süremi 1 aya indirdi. Sonuç olarak İtalyadaydım,hafızamdan silinmeyecek onlarca hikayem, güzel anım oluştu.Diğer milletlerden gelen gönüllülerle güzel paylaşımlarımız,dostluklarımız oldu.

Ve en önemlisi de kültürümüzü,ülkemizi tanıtma fırsatı buldum ve onların kültürleri hakkında da çok şey öğrendim.Benim gönüllülüğünü yaptığım organizasyon arkeoloji ile ilgiliydi. Çok eski zamanlardan kalan toprak üzerindeki tuğladan yapılmış ya da benzeri şeyleri toplayıp,bunların çizimlerini yapıp, temizleyip müzelerde sergiliyorlardı. Arkeolojik alana gönüllülük sürem boyunca 4 veya 5 kez gittim. Tarihi kalıntıları bulmak çok zevkliydi. Tabi bunun dışında arkeolojik alanın içindeki üzüm bağlarına saldırmak da işin kaytarma kısmıydı. Kısa bir süre orda kalmış olmama rağmen bol bol gezme firsatı da buldum.Bunun yanı sıra organizasyonum bana İtalyanca özel ders imkanı da sağladı. Diğer vakitlerim kamp için gelen gençlerle ilgilenerek, onlarla müzelere ya da turistik şehirlere giderek, haftalık planımda yer alan bol bol denize gitme, pizza yeme aktiviteleriyle bir ayı doldurdum. Ayrıca bu süreçte onların kültürlerini sergiledikleri bayramlarına da şahit oldum.Bir geceyi sahilde çadırlar kurup ateş etrafında oynayıp eğlenerek geçirmeleri gibi ya da şehirdeki atları süsleyip en işlek caddede atlara konvoy yaptırmaları gibi..Herbiri unutulmaz hatıralardı. EVS, farklı şeyler yaşamak isteyen herkes için güzel bir deneyim olabilir.Bu açıdan kişisel gelişiminize de büyük ölçüde katkıda bulunabilecek önemli bir fırsat. Özetle; EVS uzaklarda neler olup bittiğini öğrenmek isteyen herkese tavsiye edebileceğim, en güvenli yurtdışına çıkma yollarından biridir.