AYŞE ŞAHİNTÜRK – İTALYA

Daha önce gerek yurt içinde gerek yurt dışında birçok gönüllülük faaliyetlerinde bulunmama rağmen bir AGH gönüllüsü olabilmek beni her zaman çok heyecanlandırmıştı ve mezun olmadan yapılacaklar listemin en ön sıralarındaydı. İtalya, Altamura’da bir proje duyurusunu görünce heyecanlanmaya ve daha mülakatlar başlamadan gün saymaya başlamıştım. Altamura araştırdığım kadarıyla çok büyük bir yer değildi ama ben muhteşem geçecek iki ayın enerjisini şimdiden almıştım. Mülakatlar ve diğer süreçlerden sonra yaklaşık yirmi dört saat süren yolculuğumuz için yola çıkmıştık. Ve Altamura..Sonunda kavuşmuştuk.

Biraz dinlendikten sonra sıcacık ofisimizle tanıştık. İlk iki günümüzü oryantasyona ayırdık. Adapte sürecim umduğumdan çok daha hızlı oldu. Evde Türk, Fransız, Slovak ve Polonyalı olmak üzere toplam beş kız birlikte kalıyorduk. Benim de dört ablam olduğu için yeni evimde de hiçbir problem yaşamadım. Aksine yeni kız kardeşler edindim.

Avrupa’nın ve dünyanın farklı yerlerinden gelen gönüllülerle hemen tanıştık ve artık her saatimiz birlikte geçiyordu. Her akşam piazza dediğimiz (meydan) katedralin orda toplanırdık, bütün Altamuralılar gibi. Piazza’da bulunabilecek ve sadece Puglia bölgesinde üretilen yerel içki Padre Pepe’yi de unutmamak gerek. Mutlaka denenmesi gereken tatlardan. Piazza’yı denizsiz ve çimsiz bir Kordon olarak tanımlayabilirim. Altamura yaklaşık yetmiş bin nüfuslu küçük bir şehirdir fakat tabiri caizse kocaman bir kalbi vardır. Dışarı çıktığınızda İzmirliler gibi sıcakkanlı insanlarla karşılaşırsınız ve tanımadığınız insanlarla çekimeden konuşabilirsiniz. Yerel halk size yardımcı olabilmek ve şehri size sevdirebilmek için elinden gelen her şeyi yapar. İlk başlarda Altamura küçücük bir yer gibi gelir, yapacak bir şey bulamayacakmışsınız gibi düşünseniz de daha sonra şehir kelimenin tam anlamıyla eviniz olur. Bütün esnafı tanırsınız ve evinizde gibi hissedersiniz. Matera, Gravina, Bari Altamura’nın çevresinde yer alan ve kısa sürede gidilebilecek ve mutalaka ziyaret edilmesi gereken şehirlerden. Tabi bir de fırsat olursa Bari’ye yaklaşık bir saat uzaklıkta olan Alberobello mutlaka listenmeye eklenmeli.

Projemiz Avrupa Gönüllü Hizmetini oradaki yerel halka tanıtmak ve farkındalığı kazandırmak ve bazı sosyal konular üzerinde toplum bilincini arttırmak üzerine yoğunlaşmıştı. Mesela bir etkinliğimizde domates sosu dediğimiz salsa yapımında çalışan işçilerin kötü çalışma koşullarına dikkat çekmek adına domates toplayıp kendimiz salsa yaptık ve daha sonra bir gece düzenleyip bu salsaları sattık. Her hafta Link Club adını verdiğimiz gecede, yerel halktan öğrencilerle birlikte öğretici oyunlar oynayıp, konuşma kulübü adını verdiğimiz saatlerde sohbet ediyor ve yabancı dillerini geliştirmeleri için onları teşvik etmeye çalışıyorduk. Bu sayede ben de başlangıç seviyemde olan İtalyanca ‘mı geliştirme fırsatı buldum. İtalyanca benim için bir dilden çok daha fazlasını ifade ediyor ve artık hedeflerimden bir tanesi de iyi seviyede İtalyanca konuşabilmek.

İki ay çok uzun bir süre değildi evet ama yine de bu kadar hızlı geçmemeliydi. Son zamanlarıma doğru artık kendimi İtalyanca ifade edebilmeye başlamıştım ve bunun mutluluğu çok farklıydı. Gitmek istemiyordum ama Altamura’ya tekrar geleceğimi de biliyordum. Unutulmaz anılar yaşadım. Bunda katkısı olan herkese çok teşekkür ederim.